l
Faqe e Pare
Organizata

veterani arkiva
veterani Veterani

link Linke

 

Promovohen dokumenatri dhe libri “Ruzhdi Baxhaku, një shok , një fisnik, një misionar”


Bashkia e Tiranës: “Mirënjohja e Qytetit”
për ish-kolonelin Rruzhdi Baxhaku

Bashkia e Tiranës nderon me Titullin “Mirënjohja e Qytetit”, ish-kolonelin Rruzhdi Baxhaku në vitin e parë të ndarjes nga jeta, duke e vlerësuar për drejtimin me përkushtim, kompetencë e profesionalizëm të sektorit të Emergjencave Civile për gati dy dekada.

Dr.Erindi Bejko, Drejtor i Përgjithshëm i Objekteve në Bashkëpronësi, Administrimit të Njësive Administrative dhe Emergjencave Civile në Bashkinë e Tiranës, duke i dorëzuar Familjes Baxhaku Titullin “Mirënjohja e Qytetit” për ish-kolonelin Rruzhdi Baxhaku, akorduar nga kryebashkiaku Erion Veliaj, foli për vlerat humane, profesionale dhe organizative të tij. Me Ruzhdiun, tha ai, përballuam shumë ngjarje, si tërmete, përmbytje etj. Ne shihnim tek ai njeri, ekspertin me përvojë 15 vjeçare. Shpesh i drejtoheshim njëri tjetrit: “Ç’thotë komandanti për këtë problem?!”. Dhe Ruzhdiu me qetësinë, profesionalizmin dhe përkushtimin na mësonte si ti zgjidhnim edhe ne detyrat më të vështira që nuk kishin ndodhur më parë.
E bija e Ruzhdiut, Anila, duke marrë çertifikatën e mirënjohjes falenderoi Bashkinë e Tiranës dhe të gjithë pjesëmarrësit për respektin dhe mirënjohjen që kanë treguar dhe treguan për babain e tyre.
Për vlerat e Rr.Baxhakut foli edhe ish-kolegu i tij, Baba Haxhi Dede Edmond Brahimaj, kryetar i Kryegjyshatës Bektashiane Botërore me qendër në Tiranë.
“E kam patur shok, mik, vëlla. Së bashku kemi ndërtuar shumë objekte kulti , teqe në të gjithë Shqipërinë. Zoti ju bekoftë të gjithë ju që keni ardhur sot për të nderuar kujtimin e shokut tonë Ruzhdi”,- theksoi Ai në fjalën e tij.
Zv.kryetari i OBVL (Organizatës së Veteranëve të Bashkuar të Veteranëve), kol. Myfit Guxholli përshëndeti në emër të kësaj organizate. Ai falenderoi organizatorët për këtë aktivitet përkujtimor për ushtarakun e karrierës, skënderbegasin dhe ish anëtarin e Këshillit Drejtues të OBVL, Ruzhdi Baxhaku. “Ne si OBVL vlerësojmë kontributin e tij si pasardhës veterani, për forcimin e konsoldimin e OBVL dhe mbrojtjen e vlerave të luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar”,-tha ndër të tjera kolonel Guxholli.


Kujtime impresionuese sollën nga takimet e bashkëpunimi me të ndjerin Rruzhdi Baxhaku miqte e kolegët e tij, gjeneral (dr) Agim Lala, ish-drejtori i Emergjencave Civile në bashkinë e Tiranës, Erion Koka, shkrimtarët Shpendi Topollaji e Vasil Premçi.
Qindra pjesëmarrësit që mbushën sallën e Madhe të Muzeut Historik kombëtar në Tiranë, miq, bashkëpunëtorë, ish-ushtarakë, familjarë dhe të afërm ndoqën me interes dokumentarin “Ruzhdi Baxhaku, një shok , një fisnik, një misionar. Ndërkohë ata morën “dhuratë” librin me të njejtin titull, me kujtime dhe opinione të 46 bashkëautorëve, përgatitur nga shkrimtari Vasil Premçi.


 

Sakip Cami
Fotot nga: Fehmi Lleshi
Kol.Ing. Myfit Guxholli Kryetari i OBVL-së


 

Arkiva e gazetes