l
Faqe e Pare
Organizata

veterani arkiva
veterani Veterani

link Linke

 

Si i morën austriakët armët e Skënderbeut


Nga Kristo Frasheri
Ato janë të vetmet objekte origjinale të heroit tonë kombëtar, që ruhen deri më sot dhe ato ruhen në Austri në Muzenë e Vjenës. Historia e tyre lidhet me jehonën e emrit dhe famës së Skënderbeut në Evropë në atë kohë e më pas. Në vitin 1567, djali i dytë i perandorit të Austrisë Ferdinandi rindërtoi kështjellën “Ambrar” në kryeqytetin e Tirolit, Insbruk dhe u mor me mbledhjen e sendeve artistike me vlerë e të relikeve.Sekretari i tij Shrenke mblodhi kryesisht armë dhe i ruajti në kështjellën “Ambrar”. ...

Parllaku: Nuk mund të ketë luftë civile kur ke okupatorin brenda

Edhe pse pas tre muajsh mbush 99 vjet jetë, mbart ende freskinë fizike, mprehtësinë e gjykimit dhe energjinë e një burri shteti. Ai i ka kaluar të gjitha fazat në jetën e tij, ngritjet në detyrë e grada, të qenit deputet, por dhe burgun politik ku vuajti për 16 vjet. Sot burri shekullor rrëfen ‘tradhtinë’ që ushtarakët i bënë Enverit dhe të vërtetën e masakrës e Tivarit. Në një intervistë ekskluzive për “Gazeta Shqiptare”, gjenerali na tregon me krenari historinë dhe luftërat e tij. Gjatë intervistës me zotin Rrahman, dallohet haptazi dashuria dhe lidhja e tij me vendlindjen, me krahinën e Lumës dhe Kosovën....

Shqipëri – Turqi: Bashkëpunim dypalësh në industrinë ushtarake dhe të mbrojtjes

Ministrja e Mbrojtjes znj. Olta Xhaçka zhvilloi një vizitë dyditore në Ankara, me ftesë të homologut të saj, ministrit të Mbrojtjes Kombëtare të Republikës së Turqisë, z. Nurettin Canikli. Ministri Canikli e priti zonjën Xhaçka me truprojë nderi dhe ceremoni ushtarake në Ministrinë e Mbrojtjes Kombëtare të Turqisë. Në takimin e ministres Xhaçka me homologun e saj turk, veç marrëdhënieve shumë të mira mes dy vendeve, u diskutua edhe për bashkëpunim dypalësh në industrinë ushtarake dhe të mbrojtjes.

Kosova përkujton Presidentin, 12 vjet pa Ibrahim Rugovën

Selman RAMA
Rreth orës 20.00 të datës 4 janar 1965, fillon dalja e anijeve nga Sazani. Ky moment ishte shumë prekës. U ndamë me shokët e familjes e kuadrove, me të cilët kishim vite që jetonim në Ishullin e Sazanit. Dalja e anijeve u shoqërua me rënien e sirenave si përshëndetje tradicionale e FLD. Lundrimi për në Durrës u bë natën, në formacion lundrimi dhe në kushtet e një deti të trazuar.Rrahman Parllaku

Kryetari i OBVL-së,
(gjeneral-lejtnant në
pension, Hero i Popullit)


 

Arkiva e gazetes